Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Hrv.Leskovac: Izlet u grad Zagreb

I ove smo godine tradicionalno otišli s djecom na izlet u grad Zagreb i to baš na rođendan grada Zagreba i dan kada se slavi blagdan Majke Božje od Kamenitih vrata, zaštitnice grada Zagreba. Putovanje smo započeli vožnjom vlaka iz Hrvatskog Leskovca prema zagrebačkom Glavnom kolodvoru. Razgledali smo željeznički kolodvor, fotografirali se ispred Trga kralja Tomislava i Umjetničkog paviljona. Na klupama našeg Zrinjevca odmorili smo se i okrijepili. Kod meteorološkog stupa provjerili smo vrijeme i temperaturu. Kod Manduševca smo zastali i čuli legendu o nastanku imena grada Zagreba.Posjetili smo Trg bana Josipa Jelačića, katedralu i proučavali maketu grada Zagreba. Na tržnici Dolac ljubazna gospođa prodala nam je jagode, ali i počastila nas jagodama koje smo konzumirali u obližnjem parku. Nakon odmora i igre u parku kratkom i uskom ulicom zvanom Krvavi most stigli smo do Kamenitih vrata gdje smo se pomolili i zahvalili ispred kapele Majke Božje. Tu nas je i dočekala gospođa u narodnoj nošnji sa šestinskim kišobranom i dopustila nam  da se fotografiramo s njom. Nakon razgledavanja Markovog trga, crkve sv. Marka i Sabora RH čekali smo pucanj Gričkog topa s kule Lotrščak. Nakon duge šetnje i upoznavanja sa kulturnom povijesnim znamenitostima grada, uživali smo i u uspinjači te se odmorili i ručali u ,,McDonaldsu” i počastili sladoledom u slastičarnici ,,Vincek”. Puni dojmova nakon otkrivanja ljepota grada Zagreba vratili smo se vlakom u naš predragi Hrvatski Leskovac.