Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

SPLIT: Naš posjet mlinu u Žrnovnici

Stigao je i taj dan24.11.četvrtak! Posjetili smo jedno posebno mjesto nadomak Splita.
Antoničin mlin. Ne zna se točno kad je izgrađen taj mlin. Prvi pisani trag o njemu datira iz 1685. godine, a po predaji star je i 600 godina. Vodenica je podignuta na ostacima još starijeg mlina, a smatra se i da je mjesto Žrnovica dobilo ime po žrnjevima na vodi (mlinovima). Prvi zapis o mlinovima u Žrnovnici datira iz 1212. godine, a danas je Anotničin mlin posljednji koji radi.
Djeca su bila jako uzbuđena! Dan je bio kao stvoren za izlet! S nama je krenulo i nekoliko roditelja koji su mogli i željeli. Stigli smo u mlin i mlinar je djecu odmah podijelio u dvije skupine. Vilenjaci i pačići!  Druženje smo započeli kratkom govornom vježbom. Cilj igre je bio koja skupina će nadjačati onu drugu. Potom je skupina patkica krenula s mlinarem u mlin i u dimnu kuhinju gdje se peku kruščići. Skupina vilenjaka je ostala sačekati barba Marka koji će im donijeti tijesto. Djeca su trebala oblikovati kruščiće  koji će se peci u dimnoj kuhinji. Po povratku skupine „patkica” u obilazak mlina je krenula skupina “vilenjaka”. Nakon završenih aktivnosti kratko smo se poigrali u prekrasnom okruženju. Djeca su se valjala u liscu, razgledavali smo rijeku, prelazili preko mostića, vidjeli spilju, sakupljali lisce, ljuljali se na velikoj ljuljački… Nažalost igra je bila kratka jer je bilo vrijeme za povratak u vrtić. A na povratku su se ćule rijeci: teto, hvala vam sto ste organizirale ovaj izlet ili ovo mi je najljepši dan u vrtiću…