Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Punat: Čista srijeda – Pepelnica

Pepelnica ili Čista srijeda je prvi dan korizmenog vremena koja traje 40 dana pred Uskrs. Toga dana je zapovijedani post i nemrs. Vjernici zakoračuju u pokorničko vrijeme molitve i posta. Unutarnju spremnost na obraćenje i vršenje dobrih djela potvrđuju i izvanjskim vidljivim znakom pepeljenja. Naime, toga dana na svetoj misi blagoslivlja se pepeo dobiven od maslinovih grančica ili grančica drugog drveća, koje su bile blagoslovljene prethodne godine na blagdan Cvjetnice.

Dok svećenik posipa svakog vjernika po glavi ili mu čini znak križa pepelom na čelu, izgovara: ‘Obratite se i vjerujte evanđelju’, ili ‘Sjeti se, čovječe, da si prah i da ćeš se u prah vratiti’.

I male “Bubamare” prošlog  tjedna obilježille su Čistu srijedu aktivnostima koje donosimo u galeriji slika 🙂