Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Hrv.Leskovac: Izlet u Krašograd

U četvrtak 16.6.2016. uputili smo se sa osmiješenim licima i radosna srca na naš oproštajni izlet. S velikim uzbuđenjem dočekali smo bus koji je došao po nas i odveo nas u Krašograd.  To je jedno posebno imanje.

Naime svi objekti na posjedu i pripadajući sadržaji pričaju ekopriču, od drvenih kućica, restorana s originalnom ponudom specijaliteta, do farme krava koja nam omogućava bavljenje ekološkim stočarstvom. S obzirom na to da je čitavo imanje nositelj ekološkog certifikata, svi navedeni objekti sagrađeni su od potpuno prirodnih materijala, drva i kamena, dok se poljoprivredni uzgoj obavlja prema najvišim standardima ekoproizvodnje.
Okruženje šumom pruža mogućnost da ponekad ugledate nešto od autohtone divljači (jelen, srna, divlja svinja, zec, fazan, trčka, šljuka) i brojnih ptica (roda, siva čaplja, lastavica, vrabac, sjenica, djetlić, žuna, kukavica, vrana, gavran, svraka, škanjac, sova, ćuk, štiglić, slakoper).

Za naš izlet bio je organiziran prigodni program. S nama je još bio vrtić iz Bjelovara s kojim smo se upoznali i zajedno dijelili trenutke za vrijeme obroka i natjecateljske igre traženje slatkog blaga.

Evo kako je izgledao program:

10,00 – Dolazak u Ekopark, u restoranu se poslužuje Kraš express s keksima, upoznavanje sa

aktivnostima

10,30 – vožnja vlakom po imanju kreće ispred restorana, tijekom koje se djeca upoznaju s ekološkim

načinom uzgoja poljoprivrednih kultura na imanju

– vlak se zaustavlja kod zoološkog vrta, djecu dočekuje veterinar koji ih upoznaje sa

životinjama koje obitavaju na imanju, djeca izlaze van iz vlaka i druže se s njima, hrane ih,

fotografiraju…

– nastavak vožnje vlakom do paviljona

11,15 – u paviljonu se djeci pokazuje slijed „od polja do stola“, odnosno put nastajanja proizvoda od

biljke koje su vidjeli na polju tijekom vožnje vlakom, zatim njenog ploda (zrno kukuruza ili pšenice),

preko brašna, pa sve do kruha u čijoj će pripremi i izradi sudjelovati i sama djeca.

11,45 – igre i natjecanja (prilagodba prema uzrastu djece):

– mužnja mehaničke kravice

– utrke na mehaničkim konjićima

– trčanje kraševe slatke alke

– potezanje konopa

– prebacivanje obruča preko Bananka

– skakanje u vrećama…

– dodjela diploma najuspješnijima

13,00 – ručak; dječji menu, prirodni sok + kruh u čijoj su izradi sudjelovala djeca

13,30 – zabavne aktivnosti:

– druženje sa maskotama Životinjskog carstva

– zabava na dječjem igralištu

– razni sportovi

– vožnja brodićem po jezerima

– potraga za skrivenim slatkim blagom

15,00 – odlazak iz Ekoparka