Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Hrv.Leskovac: Hodočašće katoličkih dječjih vrtića sv. Josipu

Hodočašće katoličkih vrtića Grada Zagreba u Nacionalno svetište sv. Josipa

Godina Sv. Josipa u Zagrebačkoj nadbiskupiji bliži se kraju i to je bio poticaj da Povjerenstvo za predškolski i školski odgoj u ustanovama koje vode redovničke ustanove organizira 25.02.2018. hodočašće djece i roditelja u Nacionalno svetište sv. Josipa u Karlovcu. Vrtići Grada Zagreba s radošću su prionuli organizaciji hodočašća. Nismo dozvolili da nas zima i snijeg spriječe u tome. Znali smo da idemo k Sv. Josipu i da će se on pobrinuti za djecu i obitelji. Okupilo se na Euharistijskom slavlju u 11 sati preko 800 hodočasnika, najmanji hodočasnik bila je beba od 2 mjeseca. Doveli smo obitelji sv. Josipu najizvrsnijem odgojitelju i ocu svete obitelji. Tu smo željeli učiti kako voljeti, praštati, radovati se, slušati Božje nadahnuće i odgajati dijete. Znamo da je Bog svetog Josipa obdario svim vrlinama i karakteristikama svoga očinstva jer mu je povjerio na odgoj svog sina Isusa Krista. Euharistijsko slavlje predslavio je rektor svetišta mons. Antun Sente. On nas je očinskom ljubavlju dočekao i kroz sv. Misu privukao pažnju djece tako da se nije izgubila sabranost ni svetost trenutka koji smo slavili. Djeca i roditelji iz Dječjeg vrtića Bl. Hozana glazbeno su animirali liturgijsko pjevanje. Misna čitanja je na vrlo zanimljiv način protumačio roditeljima predslavitelj pitavši ih kome oni žrtvuju svoju djecu. Abraham žrtvuje sina Izaka Bogu. Naša djeca danas su izložena opasnosti da ih roditelji žrtvuju različitim idolima koa što je uživanje, zabava, vlastiti interesi… Napomeno im je da će i oni poput Josipa nekada izgubiti svoju djecu. Gdje će ih tražiti i naći,  da li će to biti hram ili gostionica, razne zabavišta. Pozvao ih je da idu u hram da tu mole i zagovaraju svoju djecu da ih ne izgube za Boga. Nakon propovijedi Povjerenstvo je pripremilo meditativan tekst sa 6 posudama u Kani koje su označavale vrline koje trebaju resiti svaku obitelj: ljubav, suosjećanje, vjernost, radost, praštanje i strpljivost. Šest dana u tjednu treba puniti posude tom vodom kako bi sedmi dan uživali u okrepljujućoj ljubavi Onoga koji je u Kani čudesno pretvorio vodu u vino. Šest obitelji iz šest katoličkih vrtića prilazilo je posudama i očevi su ulijevali vodu uz molitvu majke, oca i djeteta za određenu krepost. Nakon toga je slijedio obred obnove bračnih zavjeta. Bilo je dirljivo gledati ta radosna i ozarena lica supružnika kako si ponovo obećaju vjernost i ljubav u prisutnosti svoje djece koja su ih s puno pažnje promatrala. Nakon sv. Mise rektor svetišta je pozvao animatore da s djecom nastave slavlje u pjesmi i plesu pred likom dragog nam sv. Josipa. Vjerujemo da je sv. Josip s ljubavlju promatrao ovu dragu malenu djecu kako se u njegovom hramu raduju i slave Gospodina. Dio roditelja i odgojitelja imao je mogućnost nastaviti druženje uz zajednički ručak u dvorani svetišta a ostali roditelji su se uputili prema akvariju koji je taj dan imao posebno nisku  cijenu za hodočasnike. I tu smo doživjeli očinsku ljubav sv. Josipa koji se poslužio mons. Sente da svaka obitelj ima mogućnost povesti svoje dijete u akvarij. On nam je svojim primjerom i brigom za sve nas bio živi primjer kako se štuje sv. Josip.

Radost i duhovna ispunjenost djece i roditelja  kojom su napuštali svetište najbolji je pokazatelj da se treba organizirati ovakva hodočašća i voditi naše obitelji  Isusu, Mariji i Josipu.

Svetište smo napustili pjesmom „Josipa o Oče sveti čuvaj kuću i posveti, sva obitelj da se složi, ljubav sveta da se množi“.  Sveti Josipe izmoli to svakoj hrvatskoj obitelji.