Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Hrvatski Leskovac: Advent i Božić u našem vrtiću

Nalazimo se u tako milom vremenu Božića… Misli nam odmah lete u djetinjstvo, bude se sjećanja, mirisi (i okusi 🙂 ) blagdana… Srce nas vuče našim najbližima, obitelji i prijateljima te s njima želimo podijeliti ove trenutke. No, prečesto se događa da se od tolikih priprema za ove blagdane zaboravi na Onog najvažnijeg, na Onog kojeg se prvog moramo sjetiti kad razmišljamo o Božiću – Isusa. Zato smo ove godine u našem vrtiću htjeli djeci ukazati pravu važnost Božića- spoznaja da se sam Bog rodio za svakog od nas jer nas toliko voli. Kroz nekoliko duhovnih “vježbica” djeca su upoznavala Isusa i njegove pretke ili Isusovo rodoslovno stablo kako nam ga donosi Sveto Pismo. Vježba “Jišajevo stablo” prati izvještaje o rođenju Mesije od samih početaka biblije do konačnog ispunjenja davnih proroštava u rođenju Isusa u Betlehemu od ponizne Djevice Marije. Svakoga dana djeca su stavljala jedan simbol na stablo koji je obilježio određeni događaj ili pripovijest Starog Zavjeta, pročitao bi se kratak citat iz te određene svetopisamske knjige te bi im s. Maja kratko objasnila pojedini događaj nakon kojeg bi slijedila prigodna molitva. Također smo svakog dana kod adventskog vijenca molili za jedno dijete iz skupine. I ove godine smo provodili projekt “Svratište” u kojem je figurica Svete Obitelji hodočastila po našim obiteljima. Roditelji su mogli u bilježnicu “Dnevnik putovanja” zapisati svoje dojmove. Advent nam je bio i prepun različitim događanjima; posjetio nas je sv. Nikola i darivao djecu, sadili smo pšenicu na blagdan sv. Lucije, sudjelovali smo na Adventsko-božićnom koncertu u OŠ Lučko i održali božićnu priredbu za roditelje. Posebno bi još istakli i “Nedjelju Djeteta Isusa” kao novi događaj koji planiramo nastaviti i iduće godine. Taj običaj je započeo sv. papa Ivan Pavao II blagoslivljajući djecu i kipiće Djeteta Isusa na treću adventsku nedjelju na trgu sv. Petra. Naime, ovdje u Hrvatskom Leskovcu, na treću nedjelju došašća, djeca su ispred kapele mogla nabaviti kipić Djeteta Isusa kojeg je vlč. Dubravko Škrlin -Hren pod svetom misom blagoslovio. Taj kipić djeca nose kući i stavljaju ga na vidljivo mjesto gdje se cijela obitelj može okupiti i moliti. Na Božićno jutro, najmlađe dijete vadi kipić iz kutije i stavlja ga u jaslice pod božićnim drvcem. nadamo se da će ovaj lijepi običaj naći odjeka u obiteljima. Također smo i kroz različite aktivnosti htjeli približiti blagdan Božića i godišnje doba zimu.  Pogledajte slike u našoj galeriji…