Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Hrv.Leskovac: Korizma

Korizma je vrijeme u kojem na poseban način promatramo veliku Božju ljubav prema nama, slabim i grešnim  ljudima. Bog je milosrdan Otac koji nas neizmjerno voli i veseli nam se. Upravo smo i kroz ovo vrijeme korizme nastojali djeci koju odgajamo usaditi u srce i misao tu veliku istinu- neizmjerno smo voljeni od Boga. Stoga su djeci ponuđene aktivnosti i poticaji koji će ih potaknuti na razmišljanje i na jednostavnu molitvu-razgovor sa Bogom i razvijanje odnosa s Njim te rast u vjeri. Redovito smo, tjedno,  s djecom išli u kapelicu, a svakodnevoj aktivnosti je prethodila molitva u vjerskom centru sobe dnevnog boravka.  S djecom se uredio korizmeni kutić. Djeca su izrađivala križ od krep papira i bojala ga temperom te flomasterima crtala postaje križnog puta. Potom smo proslavili blagdan sv. Josipa i ujedno Dan Očeva te izrađivala prigodne poklone za tate. Obrađivali smo i prispodobu o Dobrom Pastiru i Milosrdnom Samarijancu te su ih djeca kroz različite poticaje obradila i usvojila. Tako su manja djeca stolnim kazalištem i stolnim lutkama dramatizirala prispodobu, izrađivala ovčice ljepljenjem vate i otiskivanjem tempere, čitala se i slikovnica “Izgubljena ovca”. Starija djeca su rješavala labirint i križaljku sa temom Dobrog Pastira, izrađivala su tor od drvenih štapića i stiropora. Dobrog pastira su izrađivala od slanog tijesta i glinamola. Flomasterom su crtala sebe u ovčinjaku te izrađivala plakat o ovcama. Odgjateljica je pripremila i stolnu igru sa glasovnom raščlambom riječi. Prispodobu o Milosrdnom Samarijancu djeca su obrađivala čitanjem slikovnice i crtanjem prizora iz prispodobe ugljenom. Cvjetnicu su manja djeca obrađivala simboličkom igrom u kojoj su mahala maslinovim grančicama te crtala grančicu olovkom. Veća djeca su tehnikom grataža slikala maslinovu grančicu te dramatizirali događaj. Ubrali su cvijeće na livadi te se, po tradicionalnom običaju, umivala u vodi sa cvijećem. Tehnikom tuša i akvarela prikazali su Isusov ulazak u Jeruzalem. Posljednju večeru djeca su dramatizirala i svečano postavila stol za ručak i zajedno blagovala te su flomasterima prikazala prizor tog evanđeoskog odlomka.