Vijesti

Punat: Mesopusni utorak

Punat: Mesopusni utorak

Punat: Mesopusni utorak

Pokladni običaji tj. mesopusni kako to kažu mještani jedni su od najznačajnijih običaja prisutnih na ovom području. Naime, mesopust je nešto što se ne propušta i nešto do čega svih Puntari jako drže i poštuju. Ni mi najmanji u našem mjestu nismo odoljeli zovu petog godišnjeg doba. Naime: “Mesopus je svitkovina ka se prične zi novin liton i traje do korizme boje rečeno do matutina na čistu sridu. To je prastari običaj ki se na Punti slavi od kada judi pamete”. Zadnji dan prije korizme obukli smo maske i krenuli već tradicionalno put vrtića kod naših veselih i velikih prijatelja na zajedničko druženje i maskirani ples. Srdačno nas dočekuju i odmah primaju pod ruku, pokazuju nam svoje igračke te nas časte fritulama. Nakon što smo se zasladili, ples je bio nezaobilazan. Držeći se za ruke, tancali smo i pjevali uz pratnju “čuvara” običaja “Punatarskih užanci”.

Kategorija Vijesti
Tagovi , ,

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *

one × 3 =

Možete koristiti ove HTML oznake i atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Current month ye@r day *