Dani zahvale

Hrv.Leskovac: Dani kruha i zahvala Bogu za sve što nam je darovao

Hrv.Leskovac: Dani kruha i zahvala Bogu za sve što nam je darovao

ŠTO RADI PEKAR

NEVENKA VIDEK

Pekar u pekarnici
Noći cijele
Mijesi tijesta
pune zdjele.

Ruka mu je
Bijela, prašna,
Zaprašena,
Sva od brašna.

Kad na stolu
Kruh poreda,
Zaneseno
U njeg’ gleda.

 Cijele noći
Pekar radi,
Iz pećnice
Kruh već vadi
Da ujutro
Što god više
Na stolovim
Zamiriše.

Djelom svojim
Tad se dići:
Bit će kruha
ko´u priči.
Nedostajat ga nikom neće,
Samo da se
Još ispeče!

Kruh… Postoje ga razne vrste, od različitog brašna, velik, malen… Kakav god da je, osnovna je namirnica i s pravom se kaže: “Bez kruha ne možemo!”

Ovoga smo tjedna s djecom odlučili zahvaliti dobrom Bogu za sve ono što nam dariva; za život, roditelje i obitelj, za hranu. Koliki ljudi su zaslužni da mi imamo hranu na stolu, koliko je potrebno truda kako bi nastao jedan kruh. Posvijestili smo djeci i vrijednost ljudskog rada i zahvalili Bogu što smo zdravi i što možemo raditi i igrati se.

U starijoj vrtičkoj skupini promatrali smo žitarice, pokušavali ih nacrtati različitim likovnim tehnikama i sredstvima, napravili svoju malu vlastitu pekaru, sami izrađivali kruh i peciva, mirisali, opipavali, blagovali kruh…

Također smo i izrađivali svoje prve slikovnice “Stvaranje svijeta”.

U jasličkoj skupini smo upoznavali žitarice, presipavali ih, promatrali njihov oblik, boju. Od žitarica smo izradili i malene šuškalice i pjevušili pjemicu “Pekar”. Rukom smo otiskivali u temperi pekara, igrali se stolnom igrom sa oblicima pekarevih kolačića, te sami izrađivali kolačiće i kruh koje smo poklnili našim roditeljima. Obilježili smo i dan jabuke i u slast ih pojeli za užinu. 😉

Na kraju tjedna, u četvrtak 19.listopada, bio je i blagoslov kruha, kojeg nam je blagoslovio i s nama se proveselio, vlč. Dubravko Škrlin Hren. Zahvalni smo Bogu na svoj dobroti koju nam iskazuje u svim svojim darovima.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *

twenty − two =

Možete koristiti ove HTML oznake i atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Current month ye@r day *