istraživanje

Punat: Istražujemo mirise

Punat: Istražujemo mirise

Punat: Istražujemo mirise

Naš osjet za miris se razvija sve do osme godine života kada dostiže plato, a slabi u starijoj životnoj dobi. Neki znanstvenici tvrde kako osjet za miris počinje slabiti puno prije nego ostarimo, čak u ranim dvadesetim. Drugi pak tvrde kako osjetljivost osjeta mirisa ovisi o mentalnom i fizičkom zdravlju osobe,  zdravi osamdesetogodišnjaci mogu imati jednako snažni osjet mirisa kao i djeca.

Prvo što dijete osjeti jest mamin miris. Miris bliske osobe asocira ga na toplinu, sitost i zaštićenost. Drugi mu mirisi mogu smetati. Do druge godine se ne treba baviti razvojem djetetova njuha, a tada mali nosići obično postanu vrlo osjetljivi na razne mirise koji mu potiču razvoj mašte, intelekta i percepcije. Mirisi limuna, ružmarina, čempresa i kadulje, lavande potiču veću koncentraciju, a miris bora potiče cirkulaciju krvi u mozgu.

Tako su i  male “Bubamare” krenule u razvijanje osjeta mirisa. Prvo su putem dječje enciklopedije “Biljke” istraživale život biljaka, a zatim su krenule u istraživanje mirisa svoje neposredne okoline i biljaka koje ih okružuju :)

Kategorija istraživanje

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *

9 − 4 =

Možete koristiti ove HTML oznake i atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Current month ye@r day *