Stručno usavršavanje

Hrv. Leskovac: Emocionalni razvoj i kontrola emocija u dobi od tri do šest godina

Hrv. Leskovac: Emocionalni razvoj i kontrola emocija u dobi od tri do šest godina

Odgojiteljice Mirna Rosandić i Silvija Jagarčec-Bekina pripremile su temu svoga individualnog stručnog usavršavanja. Nadamo se da će pripremljena tema pomoći odgojiteljima u njihovom radu.

EMOCIONALNI RAZVOJ I KONTROLA EMOCIJA

U DOBI OD TRI DO ŠEST GODINA

 

• Razvojne  faze  i  pojave  pojedinih  emocija

te  njihova  ekspresija

DIJETE  OD  3  DO 4  GODINE

– emocije  su  kratkotrajne  i  snažne

– bujna  mašta , imaginarni  prijatelji

–  najizraženije  emocije su:

strah  –  od  životinja,  predmeta, insekata

sebičnost

privrženost

ljutnja ( manifestacija  ljutnje  –  ugrizi, guranje, štipanje )

ljubomora

humor

-ponašanja  koja  smanjuju  napetost :  kopanje  nosa, griženje  noktiju,   žmirkanje  očima

DIJETE  OD  5  DO 6 GODINA

-izražava  emocije na društveno  prihvatljiv  način

– bori  se  s  nepravdama  u  svijetu  odraslih

-postaje  svjesno  učinaka  svojih  postupaka  na  temelju  osjećaja

-ima  strašnu  potrebu  slušanja  bajki  što  je  potreba  da  razgraniče  „dobro“  od  „lošeg“

-najizraženije  emocije  su:

strah – od  mraka,bolesti,imaginarnih  bića,lopova,duhova

ljutnja  – zbog  odbacivanja  njegovih  planova  i  zamisli ( manifestacije  ljutnje: sve

rjeđe  direktna  agresija,  sve  više  podsmjehivanje,  psovanje,  ruganje )

ljubomora

humor – reagira smijehom  u  situacijama  kada  je  nadmoćno

• Analiza  dječje  literature  i  literature  vjerskog  sadržaja  kroz  emocionalna  stanja  glavnog  lika

 

  „LANA  I  PAVAO”

Lana  konstantno  nanosi  bol  svom  omiljenom  medvjediću.

Kada  to  postane  nepodnošljivo, radnja  se  mijenja  na  način  zamjena  uloga – sada.

Pavo  vraća  Lani  svu  bol  koju  je  ona  nanosila  njemu  na  isti  način.

Pavo  ukazuje  djeci  na  važnost  lijepog  odnosa  jednih  prema  drugima.

Stavimo  se  uvijek  u  poziciju  kako  se  onaj  drugi  osjeća  kada  mu  ja  nanosim  bol (ne  mislimo  pri  tome  samo  na  fizičku  bol).

„NE  ČINI  DRUGIMA  ONO  ŠTO  NE  BI  HTIO  DA  DRUGI  ČINE  TEBI”

„KADA  SE  LJUTIM”,  „KADA   SAM  TUŽAN”, „KADA   SAM   SRETAN” , „KADA   SE   BOJIM”(T.  MARONEY)

Glavni  lik  ovih  slikovnica  je  zečić  koji   na  vrlo  jasan  i  djeci  prihvatljiv  način

obrađuje   spomenute  emocije  i  na  koji  način  ih  on  izražava , odnosno  kontrolira.  Djeci  daje  smjernice  kako  se  u  pojedinoj  situaciji  nositi  sa  određenom  emocijom te   da  su sve emocije  dobre ( nema  loše , odnosno  negativne  emocije ).

„ZAUVIJEK”  (JEAN  BAPTISTE  BATENIAM ,  N. KERN)

Polo  je  vrlo  tužan  zato  što  je  uvjeren  da  mu  roditelji  ne  posvećuju  dovoljno  pažnje ,  stoga  se  udaljava  od  njih  i  traži  utjehu  među  prijateljima. Prijatelji  ga  uvjeravaju  da  postoji  za to  dobar  razlog  te  da  popriča  sa  roditeljima  i  kaže  im  što  ga  muči.  Kada  im  se  povjerio  (izrazio  svoju  emociju) i  rekao  razlog  zbog  kojeg  je  tužan , dobio  je  odgovor  –  razlog  zbog  kojeg  se  tako  osjećao.  Iz  ove  priče  možemo  zaključiti  da  je  najvažnije  emociju  izraziti  i  podijeliti te  da  će  se  uvijek  naći  načina  da  se  problem  razjasni.

,,GOSPODIN  NOSKO  TRAŽI  PRIJATELJA”

Usamljen  i  tužan  Gospodin  Nosko  traži  stalnog  prijatelja  za  druženje  i igru.  Kada  ga  konačno  nađe  i  upozna , vidi  da  on  nije  baš  onakav  kako  je  on očekivao – Gavran  ne  zna  letjeti. Nakon  svađe  oko  različitosti , Gavran  ljutito  odlazi.  Razdvojenost  je  pomogla  obojici da  uvide  pravi  problem – kriva  ekspresija  emocija  i  manjak  razboritog  razgovora  dovodi  do  raskida  prijateljstva.

Dijete  iz  ovog  primjera  može  naučiti  da  nije  dobro  što  je  ljutnja  u ovoj  situaciji prevladala  jer  su  se  zbog  toga  njih dvojica  jedva  ponovno  sastali  i  uspjeli  popraviti krive  postupke. Bolje  je  prije  nego  napravimo  nešto  nepromišljeno , nekoliko  puta  duboko  udahnuti .

LITERATURA  VJERSKOG  SADRŽAJA:

 

„KIMBINO  KRDO”

Kimba  je  simbol  čuvara, zaštitnika, najmudrijeg  mudraca te  najjačeg  od najjačih – vođa  krda.  Međutim,  on  nije  samo  vođa, on  je  tu  da  svojim  vedrim  raspoloženjem  uljepša  dan  svakom svojem  slonu. On  je tu u dobru  i zlu. Jednog  je  dana  žrtvovao  i  život  da  spasi  sve  slonove. Djeci  smo  pokušali  približiti  tu  veliku  ljubav te  usmjeriti  njihovo  odrastanje  na  put  činjenja  dobrih  djela. Svako  je  dijete  moglo  prolaziti  kroz  mnoga  emocionalna  stanja  lika (kada  biva  ranjen, te  na  koncu, kada  zna  da  će  uginuti).

„PRIČA  O  SV.  MARTINU”  („NJIHOVO  JE  KRALJESTVO  NEBESKO”)

Martin  ugleda  prosjaka  tužna  lica  koji  drhti  od  hladnoće – daje  mu  plašt  da  se  ogrne. Prosjakovo  lice  više  nije  bilo  žalosno,  ono  je  sjajilo.  Osim  što  smo  djeci  ukazali  na  empatiju  koja  je  vrlo  važna, ukazali  smo  i  na  izraze  lica (emocija).

„ISUS  DAJE  ŽIVOT  ZA  NAS”  (PRIPOVJEDANJE  BIBLIJSKOG  TEKSTA Lk23,33-49; Iv 19,17-30)

Ovaj  je  tekst  prepun  emocija – od  izrugivanja  Isusu  do  Pilatove  moralne  dvojbe  oko osuđivanja  Isusa.  Glavnina  je  fizička  bol  koju  Isus  prolazi, međutim  u  tekstu  stoji  kako je  Isusu  bilo  jako  teško, ali  se  molio  Ocu.   Dakle, Isusu, koji  je  Svemogući  također  je  bilo  teško  i  nije  se  sramio  to  pokazati.

ZAKLJUČAK

Ono  što  smo  mi  kroz  ove, a  i  brojne  druge  književne  i  biblijske  tekstove  htjeli  djeci  prenijeti jest  da  je  svaka  emocija  dobra!  Nema  loše  emocije  i  važno  ju  je  izraziti, ali  naravno,  na primjeren  način. Učimo  kontrolirati  emocije  te  ih  izraziti  na  način  da  nitko  oko  nas  ne  strada.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *

14 − nine =

Možete koristiti ove HTML oznake i atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Current month ye@r day *