Mali kreativci

Belica: Čuvari riječi

Belica: Čuvari riječi

Postali smo mali čuvari riječi! Stare, nepoznate ili jednostavno kajkavske riječi, počeli smo prikupljati, otkrivati njihovo značenje i primjenu u svakodnevnom govoru. Radi se o našem međimurskom rječniku koji je vrlo bogat. To smo zaključili na osnovu toga što nas u vrtiću ima iz različitih mjesta, a svatko donosi svoj lokalni izričaj i identitet. Osim izvornog ili već djelom izmijenjenog izgovora, riječi pišemo, kako najbolje znamo, a zatim ih spremamo u za to pripremljene kuverte. Djeca se odlično zabavljaju, a uz to razvijamo grafomotoriku, učimo slova i abecedu, bogatimo rječnik, razvijamo glasovnu sintezu i analizu, te čuvamo našu nematerijalnu baštinu. Za vas smo izdvojili tek nekoliko riječi iz stare molitve naših baka i prabaka koje se sjetila naša teta Dijana. Svima nam je jako simpatična, pa je molimo prije spavanja: „Idemo spot, Božeka zvot. Non kraj, svetli raj, de Marijica Sineka zible: Sinek spiš il’ glediš il’ za verne dušice skrbiš? Niti spim, nit’ gledim, već za verne dušice skrbim.“

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *

5 × 1 =

Možete koristiti ove HTML oznake i atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Current month ye@r day *