Vijesti

Program masaže dojenčadi “Nježni dodir”

Program masaže dojenčadi “Nježni dodir”

Program masaže dojenčadi “Nježni dodir”

Program je utemeljen na uvažavanju tisućljetne tradicije masaže u mnogim kulturama, ali i još više na znanstveno-stručnim spoznajama i brojnim studijama provedenim diljem svijeta u proteklih nekoliko desetljeća o važnosti dodira za rast i razvoj dojenčeta. Tečaj se provodi prema “Loving Touch Parent-Infant Massage” programu koji je razvila Diana B. Moore M.S., L.M.T., pionirka ovog područja i predsjednica međunarodne Loving Touch fondacije iz SAD-a koja svoje humanitarne programe provodi diljem svijeta. Fondacija gaji viziju kako je masaža dojenčeta program roditeljskog obogaćivanja koji putem dodira njeguje ljubav, suosjećanje i poštivanje dojenčadi i djece. Edukaciju u Hrvatskoj provode od strane Fondacije obučeni i certificirani instruktori masaže dojenčadi (CIMI).

Za vrijeme boravka nerođenog djeteta u majčinoj utrobi dodir je najvažniji oblik komunikacije s okolinom, a i nakon porođaja osjet dodira ima ključnu ulogu i od presudne je važnosti za poticanje sveukupnog rasta i razvoja svakog dojenčeta.
Rani psihološki i osjetilni podražaj je svojstven čovjeku te olakšava razvoj kod sve dojenčadi i djece. Dodir je primarna potreba i osnovna hrana za rast i razvoj. Masaža dojenčadi je preventivni program koji osigurava nježni dodir od samog početka. Razumijevanje i primjena dodira rano u životu poboljšat će kvalitetu roditeljstva i obiteljskog života.
Osnovni cilj tečaja je ponuditi roditeljima i odgojiteljima niz isprobanih i podesnih tehnika i metoda za sustavnu masažu dojenčadi i djece, koje osiguravaju dobrobiti za čitav život i olakšavaju prilagodbu kod uključenja u predškolske ustanove.

Struktura programa
Program obuhvaća uvodno teorijsko predavanje o osnovama i dobrobitima masaže, a potom slijedi tečaj koji se odvija kroz četiri susreta jedanput tjedno u trajanju od 45-60 min tijekom četiri uzastopna tjedna. Edukatori na svakom susretu pouče roditelje odnosno odgajatelje masaži nekih dijelova tijela počevši s nogama, preko trbuha i prsa, do ruku, glave i naposljetku leđa. Naučene pokrete polaznici vježbaju tijekom tjedna kod kuće, a na sljedećem susretu edukatori ispravljaju eventualne propuste i manjkavosti. Odgojitelji na kraju polažu pismeni i praktični dio ispita.

Kada započeti?
Roditelji mogu započeti s masažom dojenčeta čim se za to osjete spremni, a dojenče se stabilizira po dolaska iz rodilišta. Zlatno pravilo je što se prije počne dobrobiti su veće.

Voditelji
Program od 2003. u Hrvatskoj provodi bračni par – Petar-Krešimir Hodžić, doktor medicine i Rafaela Mrdjen-Hodžić, glazbenica/molekularni biolog. Odgovarajuću stručnu edukaciju završili su SAD-u i Italiji, a program su zatim prilagodili i obogatili u skladu s hrvatskom kulturnom baštinom.

Polaznici
Polaznici programa su roditelji i njihovo dojenče, a mogu se uključiti i drugi članovi šire obitelji koji su voljni naučiti kako masirati. Program istovremeno može pohađati do najviše pet parova odnosno obitelji. Korisno ja da program završe i potencijali usvojitelji i udomitelji kako bi čim prije uspostavili privrženost sa djetetom koje usvajaju ili udomljuju.
Cijena
Program se ne naplaćuje.

Lokacija održavanja
Program se održava pri Samostanu sv. Josipa Karmelićanski Božanskog Srca Isusova u Hrvatskom Leskovcu na adresi Leskovački brijeg 15.

Osnovne dobrobiti za dijete:
• Stimulacijom kože pospješuju se rad svih fizioloških sustava.
• Poboljšava rad probavnog sustava
• Pomaže normalizaciji mišićnog tonusa
• Poboljšava cirkulaciju u krvožilnom sustavu
• Potiče otjecanje limfe / jača imunološki sustav
• Pospješuje disanje te pomaže povećanju dotoka kisika i hranjivih tvari do stanica.
• Ubrzava neurološki razvoj kao i mijelinizaciju neurona u mozgu i SŽS-u
• Poboljšava proprioceptivnu orijentaciju
• Poboljšava sposobnost osjetilnih zapažanja
• Pojačava izlučivanje neuroprijenosnika za ugodu (endorfini) te hormona u tijelu uključujući utjecaj na hormon rasta
• Smanjuje razinu kortizola – hormona stresa
• Olakšava neugodu kod izrastanja zubi, zatvora, plinova, kolika i drugih boli Pomaže uspostavljanju sigurne privrženosti
• Uravnotežuje ritmove sna i budnosti te poboljšava spavanje

Osnovne dobrobiti za roditelje/skrbnike:
• Povećava osjećaj sigurnosti i čini ih sposobnijima za skrb o djetetu.
• Olakšava stres ukoliko roditelji rade i moraju biti odvojeni od djeteta tijekom dužeg razdoblja tijekom dana.
• Osigurava privilegirano vrijeme koje kvalitetno provode s djetetom
• Povećava roditeljsko samopoštovanje učvršćujući i jačajući njihove roditeljske vještine i potvrđujući njihove uloge
• Pomaže razumijevanju jedinstvenih ritmova dojenčadi/djece
• Prilikom hospitalizacije djece pomaže da se osjećaju važnim sudionicima u procesu liječenja
• Svakodnevna masaža pomaže im da se opuste i smire
• Bolje prepoznavanje i razumijevanje djetetovih znakove i stanja svijesti
• Osigurava pozitivan način na koji otac komunicira sa svojim dojenčetom/djetetom
• Osnažuje dobar kontakt očima i potiče uspostavu sigurne privrženosti

Masaža se NE preporučuje kod:
• povišena temperatura
• akutne infekcije
• gripa
• dišne infekcije ili prehlade uz povišenu temperaturu
• stafilokokne i druge bakterijske infekcije
• edema, povećana količine vode u tijelu
• hemofilija (opasnost unutrašnjeg krvarenja)
• hematoma (može uzrokovati daljnje ozljede)
• povišenog krvnog tlaka
• kože sklone alergijama
• kod oštećenje kože te dijelove NE masirati
• problema s kukovima
• preponske ili abdominalne hernije (taj dio NE dirati).

Zaključak
Osim za dijete masaža ima pozitivne učinke i na osobe koje masiraju te se tako razvija i unapređuje odnos roditelj-dijete odnosno odgojitelj-dijete. Međusobno usklađivanje je prijeko potrebno kako bi se na vrijeme uočila i zadovoljila potreba dojenčeta te kako bi cijela obitelj uživala u svakom novom danu bez nepotrebnih nervoza i plača. Dijete treba blizinu i nježnost, treba dodir – pa devet je mjeseci bilo u tijesnoj vezi sa majkom i to je ono što mu je najbolje poznato. To je način na koji je komuniciralo tijekom trudnoće, to je jezik koji je savladalo i treba mu vremena da se nauči izražavati na druge načine. Pomognite djetetu da odrasta sretno, zdravo i zadovoljno, a time će roditelji i odgojitelji također biti sretniji i zadovoljniji.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *

11 − 8 =

Možete koristiti ove HTML oznake i atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Current month ye@r day *